Szukaj
  • Jagoda

Stres a zdrowie. Wrzuć na luz!

Gdy myślę o słowie relaks nasuwa mi się myśl luksus, na który nie każdego stać. Kolejne skojarzenia to cisza, spokój, radość. Dlaczego w obecnym świecie tak trudno złapać nam chwilę, włączyć pauze. Przecież każdy z nas w swoim życiu powinien znaleźć równowagę, zarówno psychiczną, fizyczną jak i emocjonalną. Niestety w obecnych czasach, gdy króluje życie w ciągłym biegu, napięciu, stresie i braku czasu, ciężko nam odnaleźć chwilę, by się zatrzymać, spojrzeć wstecz. Zastanowić się, czy to w jaki sposób wygląda nasze życie nam odpowiada i czy nie jest najwyższa pora by coś zmienić. Stres, który jest naszą codziennością stopniowo zaczyna odbijać się niczym czkawka na naszej skórze, włosach, samopoczuciu, jak i całym organizmie. Niestety również na naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na odpoczynek, wyciszenie i relaks. Dla każdego z nas będzie to oznaczało coś innego, ale wartość spokoju wewnętrznego, który zyskamy jest bezcenna.Niestety, sytuacje stresowe są nieodłącznym atrybutem człowieka. Często nie łączymy stresu z pogorszeniem stanu naszej skóry, ze spadkiem odporności, nadmiernym wypadaniem włosów, nerwowością czy problemami ze snem. Trzeba pamiętać, że to co nazywamy stresem nasz organizm odbiera jako nadmierną reakcję w stosunku do impulsu, który ją wyzwolił.

Gdy jesteśmy narażeni na krótkotrwały stres, nasz organizm przechodzi w tryb mobilizacji. Niestety, gdy jego wpływ jest długotrwały i przewlekły, może on zakłócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu i doprowadzić do jego wyczerpania. Silny stres wpływa niekorzystnie na choroby neurodegeneracyjne, jak i również obniża zdolność naszego układu immunologicznego.


Sama w ostatnim czasie przekonałam się, jak ważne jest znalezienie sposobu na to, by oderwać się od "szarej rzeczywistości". To nie musi być nic wielkiego. Filiżanka kawy z przyjaciółką, czytanie książki, słuchanie muzyki. Jeśli zapachy wpływają na nasze zmysły- potrafią przywoływać wspomnienia, wpływają odprężająco na nas, to warto zapalić w domu świece zapachowe- najlepiej te na bazie wosku sojowego. U mnie najlepiej sprawdza się zapach z domieszką lawendy i wanilii. Starajmy się chwytać chwile nawet te banalne.Dobrze jest wprowadzić codzienne rytuały. Mogą być one większe lub mniejsze, w zależności jakim czasem i siłami dysponujemy. Szczotkowanie ciała na sucho, peeling do ciała pod prysznicem- rozluźnią nasze spięte po całym dniu mięśnie. Jeśli dołączymy do tego ulubiony balsam, który ma piękny zapach mimowolnie wykonamy sobie aromaterapię, poczujemy się jak w spa. Demakijaż również może być sposobem na relaks. Delikatny masaż twarzy wykonany powoli żelem czy olejem, przyniesie nam ulgę, rozluźniając mięśnie twarzy. Ważne, by nakładać produkty z odpowiednim poszanowaniem do swojego ciała. Delikatnie, nie spiesząc się wmasować odpowiednie preparaty w skórę.


Od niedawna możemy cieszyć się nową porą roku. Zawitała jesień. Już niedługo za oknami będzie pełno kolorowych liści. Łapmy chwile, spotykajmy się z osobami nam bliskimi. Chwytajmy słońce póki jeszcze przyjemnie grzeje nasze ciało. Z kocem na ramieniu, kubkiem gorącej czekolady, spędźmy troszkę czasu na balkonie czy w ogrodzie. Weźmy głęboki oddech i delektujmy się tą chwilą.


Zacznijmy doceniać siebie, innych i piękno otaczającej nas przyrody.
90 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie