Szukaj
  • nataliekuklinska

Cykl TRYCHOLOGIA czas start !

Zatem o co chodzi z tą TRYCHOLOGIĄ?

Pewnie część z Was wie czym trychologia się zajmuje ale dla tych którzy nie mają zielonego pojęcia z czym łączyć tę dziwną nazwę, już spieszę z pomocą !


Trychologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauki łączącą zagadnienia z zakresu medycyny, farmakologii i kosmetologii. Zajmuje się problemami związanymi z włosami i skórą głowy- to najkrótsza, najogólniejsza i najprostsza definicja.


No dobrze…i co dalej?

Najłatwiej będzie mi Wam opowiedzieć o trychologii, przedstawiając pokrótce to czym zajmuję się na co dzień. Razem z Jagodą w kosmetologii, szczególnie upodobałyśmy sobie tę właśnie dziedzinę. Obie pracujemy w jednym z krakowskich gabinetów trychologicznych.


Kto odwiedza nasz gabinet?

Klient/ pacjent trychologiczny to osoba borykająca się z problemami:

Skóry głowy:

- łojotokowe zapalenie skóry

- łupież tłusty/ suchy

- grzybica owłosionej skóry głowy

- łuszczyca

- zapalenie mieszków włosowych

- łojotok

- suchość i tkliwość

- podrażnienia, świąd, pieczenie i inne dolegliwości

Włosów:

- łysienie androgenowe

- łysienie plackowate

-łysienie bliznowaciejące

- telogenowe wypadanie włosów

- trichotillomania

- utrata włosów w wyniku chemioterapii

- polekowe wypadanie włosów

- łamliwość włosów

- słaba kondycja włosów


Kto pracuje w gabinecie trychologicznym ?

To dość ważna kwestia, gdyż z doświadczenia wiemy że sporo osób myśli iż trycholog jest lekarzem. Otóż nie! Trycholog to z założenia osoba, która zajmuje się problemami skóry głowy i włosów. Tak, trychologiem może zostać kosmetolog jak i lekarz.Osobiście uważam, że współpraca obu tych specjalistów w tej dziedzinie jest konieczna. Trycholog kosmetolog zajmuje się podstawową diagnostyką trychologiczną przy użyciu trichoskopii jak i dobrem odpowiedniej pielęgnacji, kuracji czy suplementacji. Wykonuje również najczęściej nieinwazyjne zabiegi tj: zabiegi pod sauną z użyciem odpowiednich preparatów, infuzja tlenowa, oczyszczanie wodorowe czy mezoterapia bezigłowa. Ściśle współpracuje z dermatologiem nad pacjentami wymagającymi oprócz leczenia farmakologicznego kuracji trychologicznej i pielęgnacyjnej.

Dermatolog- trycholog zajmuje się rozszerzoną diagnostyką trychologiczną (trichoskopia), wykonuje również inwazyjne zabiegi tj. mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe, kuracje peptydowe. W zakresie pracy dermatologa- trychologa leży również farmakologiczne leczenie problemów skory głowy i włosów.

Tak jak pisałam wcześniej, trychologia jest dziedziną w której niezaprzeczalnie, współpraca specjalistów jest konieczna. Kolejnym przykładem będzie współpraca z dietetykiem czy chirurgiem.

Dietetyk pracuje z klientem/ pacjentem nad prawidłowym doborem suplementacji oraz diety, które bardzo często są jednym z kluczowych ogniw do osiągnięcia efektów kuracji trychologcznej. Często zajmuje się również analizą pierwiastkową ( na ten temat powstanie osobny post ).

Dzięki współpracy z chirurgiem możemy odpowiednio diagnozować trudniejsze przypadki jak i takie wymagające głębszej diagnostyki . Chirurg pobiera biopsję, czyli wycinek ze skóry głowy, który oddaje się do laboratorium histopatologicznego w celu diagnostyki przez patologów. Innym zadaniem chirurga jest oczywiście wykonywanie przeszczepów włosów.


Wbrew pozorom ta młoda dziedzina ciągle się rozwija, swoje korzenie ma we Włoszech ale Polska jest jednym z pionierów. To my jesteśmy współtwórcami najważniejszego narzędzia naszej pracy czyli trichoskopii.


Czym jest trichoskopia?

Badanie skóry głowy i włosów przy użyciu mikrokamery z różnym przybliżeniem. Do badania wykorzystuje się też wideodermatoskop jak i dermatoskop ręczny. Pozwala na uzyskanie obrazu w dużym powiększeniu, dzięki czemu możemy zobaczyć na ekranie stan skóry jak i włosów i po dokładnym wywiadzie i wykonaniu przez pacjenta podstawowych badań możemy dobrać odpowiednią kurację, a lekarz może zaplanować odpowiednie leczenie.

W trychologii wykorzystuję się również badanie zwane trichogramem. Do badania pobiera się ok. 50-100 włosów wraz z cebulkami. Próbki analizowane są pod mikroskopem i na tej podstawie wdraża się kurację lub/i leczenie.


Tym krótkim postem otwieramy cykl „TRYCHOLOGIA” !

stay tuned !

With Love, Nuu

28 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie