Szukaj
  • Jagoda

Czy na pewno myjesz głowę poprawnie?Na co powinniśmy zwracać uwagę w trakcie standardowego mycia skóry głowy?


Większość osób chociaż raz miała problem ze skórą głowy. Najczęściej był to łupież, ale mogło to być również swędzenie, dyskomfort, pieczenie skóry czy też wypadanie włosów. Powody występowania tych zmian są złożone. Skupmy się na kilku prostych rzeczach, które mogą zminimalizować ich występowanie. Wystarczy zmienić kilka swoich codziennych nawyków. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?


  • Mycie głowy w pośpiechu. Rano, bo spieszymy się do pracy, wieczorem by szybko pójść spać. W całym tym zabieganiu nie domywamy szamponu. Substancje, które są w nim zawarte, i mam tu na myśli zarówno te spieniające jak i składniki aktywne, powinniśmy trzymać na skórze odpowiedni czas, by następnie dokładnie je spłukać. Gdy tego nie zrobimy najmniejszym problemem jest to, że włosy wyglądają tak jak chwilę przed myciem. Takie sytuacje często prowadzą do swędzenia skóry, podrażnienia jej. W konsekwencji pojawia się m.in. łupież, pieczenie, ckliwość skóry.


  • Nieodpowiednia temperatura wody. Gdy już uda nam się wygospodarować odpowiedni czas na mycie głowy musimy zwrócić uwagę jaką temperaturę wody będziemy używać. Tutaj skrajności nie są wskazane. Zbyt gorąca woda będzie nadmiernie stymulowała gruczoły łojowe, natomiast zimną wodą trudno będzie nam w pełni oczyścić skórę. Najbardziej optymalne jest stosowanie ciepłej wody na początku i w trakcie mycia, pod koniec warto użyć letniej wody, by domknąć łuski włosów. Zapewni im to większy połysk jak i również ochronę.


  • Kluczowy jest również sam szampon. W sklepach szafki uginają się od ich różnych rodzajów. Wiele osób wybiera szampon zwracając uwagę jedynie na zapach, czy etykietę. Jeśli nie mamy większych problemów ze skórą to faktycznie jest duża szansa, że będziemy zadowoleni ze swojego wyboru. Jeśli jednak źle trafimy, to konsekwencje tego wyboru mogą z nami zostać przez dłuższy czas. Mam tu na myśli łupież, swędzenie, podrażnienie skóry. Jak i również stan zapalny, czy wypadanie włosów. Dokładnie.. dobór złego szamponu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Będąc w sklepie następnym razem, proszę przemyśl swój wybór.


  • Podkradanie szamponu swojej mamie, bratu czy chłopakowi. Sam fakt zasługuje na dezaprobatę. Ale komu nie zdarzyło się, oczywiście w sytuacji "kryzysowej" tak zrobić, ten niech pierwszy rzuci kamieniem :). W tym wypadku sytuacja wygląda podobnie jak w punkcie wyżej.


  • Stosowanie szamponu połączonego z żelem, szamponu 5w1, 6w1 i tym podobne. Nie polecam stosować takich kombinacji. Ja wiem wszyscy jesteśmy zabiegani. Ale lepiej jest zastosować osobno szampon i żel pod prysznic, analogicznie szampon i oddzielnie odżywka. Stosujmy konkretne produkty do konkretnego celu. Pójście na łatwiznę w tym wypadku nie jest dobrym pomysłem.


  • Zbyt intensywne mycie głowy. Myjmy głowę delikatnie z wyczuciem. To nie jest żaden wyścig. Nie musimy szarpać włosów. Spokojnym ruchem, wykonajmy masaż skóry. Niech to będzie dla nas przyjemność, a nie tylko konieczność, którą musimy odbębnić.


Podsumowując, podstawą dobrej pielęgnacji jest odpowiedni szampon dostosowany do naszej skóry. Zwróćmy uwagę na temperaturę wody którą używamy, jak i również poświęćmy chwilę na dokładne wmasowanie i spłukanie szamponu. Wszystkie te kroki są proste, wiele nie zmienią w codziennej pielęgnacji, a mogą przynieść same pozytywne efekty.
52 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie