Trychologia- Peeling do skóry głowy
- nataliekuklinska
- 18 lut 2020
- 3 minut(y) czytania

Na peeling ciała większość z nas znalazła miejsce w swych pielęgnacyjnych rytuałach. Cukrowe, kawowe, solne, szczotki , rękawice … Znajdziecie jeszcze trochę na peeling do skóry głowy?
Ale po kolei…
Peeling ma za zadanie oczyścić skórę z nadmiaru zrogowaciałego naskórka. To najprostsza i najbardziej trafna definicja. Skóra na głowie tak jak w innych partiach ciała ulega złuszczaniu/rogowaceniu. Konkretniej chodzi o komórki naskórka, które potrzebują ok. 28 dni na przejście z podstawnej warstwy naskórka do warstwy rogowej. Naskórek to warstwa skóry położona najbardziej powierzchownie, dlatego też jego główną rolą jest ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Celem migracji komórek z najbardziej powierzchownej warstwy naskórka do najbardziej zewnętrznej jest usuwanie, martwych, zrogowaciałych komórek- wtedy też skóra będzie utrzymywała odpowiednio kwaśne pH, nie przyjazne dla namnażania się drożdżaków. Proces keratynizacji jest ciągły, stąd istotna jest regularność w peelingowaniu. Musisz się z nim polubić !
Kto powinien stosować peeling do skóry głowy ?
Każdy z nas ! Niezależnie od tego czy masz łupież, łojotok, grzybice czy nie masz- na Twojej półce powinno znaleźć się miejsce na peeling. Nawet gdy nie masz problemu ze skórą głowy ona i tak ulega złuszczaniu. W niektórych jednostkach chorobowych np. łuszczyca proces złuszczania ( czyli przejścia komórek przez wszystkie warstwy naskórka) trwa zdecydowanie krócej. U osób z łupieżem, keratynizacja zazwyczaj również przebiega nieco szybciej tym samym zalegający na skórze martwy naskórek zmieszany z łojem stwarza idealne środowisko do namnażania się flory saprofitycznej. Często towarzyszy temu uporczywy świąd czy podrażnienie skóry.
Co ma wpływ na złuszczanie naskórka ?
- rodzaj stosowanych szamponów
- rodzaj skóry
- współistniejące choroby skóry
- przyjmowane leki
- woda
Jak stosować peeling?
Peeling powinniśmy stosować w zależności od potrzeb naszej skóry. Standardowo wykonujemy go 1x w tygodniu przed myciem głowy. Jeśli masz duży problem z łupieżem, łuszczyca czy łojotokowym zapaleniem skóry to możliwe iż Twoja skóra będzie wymagała stosowania peelingu 2x w tygodniu.

Najlepiej aplikować taki preparat na przedziałki, wtedy będziemy mieć pewność, że dokładnie rozprowadziliśmy peeling. Na przedziałek nakładamy niewielką ilość preparatu, 2-3 krople i wmasowujemy ( nie zapominamy o tyle głowy). Następnie masujemy całą głowę, masaż dodatkowo pobudzi krążenie w skórze głowy, a więc mamy naturalne odżywienie mieszków włosowych. Preparat zostawiamy na głowie na 10-15 minut, a następnie myjemy głowę . W zależności od składu preparatu możemy odczuwać delikatne mrowienie czy pieczenie i dość często uczucie chłodzenia ( mentol to dość powszechnie stosowany składnik preparatów trychologicznych )
Przykłady preparatów:
Trichopeeling Bandi
To dobry i bezpieczny peeling dla osób które nie borykają się z żadnym większym problemem ze skórą głowy lub dla skóry wrażliwej, suchej. W składzie znajdziemy mocznik i kwas mlekowy, a więc oprócz działania keratolitycznego mamy również działanie nawilżające.To jeden z delikatniejszych peelingów .

Składniki:
Aqua/Water, Propylene Glycol, Urea, Olive Oil PEG-7 Esters, Lactic Acid, Sodium Chloride, Polyacrylate Crosspolymer-6, Polysorbate 20, Allantoin, Mentha Piperita Leaf Extract, Triacetin, Hydroxyacetophenone, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Tropolone, Sodium Hydroxide, Parfum/Fragrance
Peeling MonRin
Ten peeling sprawdzi się u osób z problemem przetłuszczania i delikatnego łupieżu. Reguluje nadmierną pracę gruczołów łojowych . Lotion ma również działanie antyseptyczne, p/ zapalne, kojące i odświeżające.

Główne składniki aktywne:
* uwodorniony olejek rycynowy- reguluje efekty nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i potowych
* olejek z drzewa herbacianego i olejek z mięty pieprzowej- działają dermooczyszczająco i antyspetycznie
* olejek eukaliptusowy, wyciąg z aloesu- działa przeciwzapalnie , ściągająco
* wyciąg z dzikiej róży, wyciąg z miłorzębu - wzmacnia, stymuluje mikrokrążenie
* naturalny mentol- odświeża i koi
Peeling higieniczny TFSG Mineral Treatment
Ten peeling polecamy szczególnie osobom które borykają się z takimi problemami jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica czy nadmierny łojotok. Dzięki dobrze dobranym składnikom, peeling ten wykazuje działanie bardzo kompleksowe. W składzie znajdziemy m.in.

*kwas salicylowy- działanie złuszczające,
*pirytonianu cynku- działanie grzybobójcze, bakteriostatyczne,
* olejek z drzewa herbacianego- działanie antybakteryjne, przeciwzapalne,
*olejek z mięty pieprzowej- działanie antyseptyczne, odświeżające, pobudzające mikrokrążenie w skórze glowy,
*pantenol- działanie kojace, ekstraktu z rozmarynu- działanie pobudzające mikrokrążenie w skóre głowy,
*roślinne komórki macierzyste- działanie wzmacniające na włosy,
*ekstrakt z palmy sabałowej- działanie wzmacniające na włosy ( naturalny inhibitor 5alfa reduktazy) oraz hamujące na pracę gruczołów łojowych
*ekstrakt z aloesu- działanie nawilżające, kojące.
Zatem peeling ten nie tylko usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka i łoju zalegającego w mieszkach włosowych ale działa również p/grzybiczo, p/bakteryjnie, wzmacnia włosy pobudzając mikrokrążenie i łagodzi podrażnienia.
Peelingi mechaniczne
Na rynku istnieje również szeroka gama peelingów mechanicznych. Ich działanie opiera się nie na rozpuszczaniu zalegającego łoju i martwego naskórka ale na mechanicznym jego usuwaniu poprzez tarcie drobinek o różnej wielkości. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego typu peelingów, gdyż trudno zmywa się je ze skóry głowy, ich działanie jest zdecydowanie słabsze. O ile lubię tego typu peelingi do ciała to uważam, iż skóra na głowie jest nieco inna, a przede wszystkim są na niej włosy, które nie bardzo będą lubiły się z drobinkami, a przy mechanicznym tarciu mogą zostać uszkodzone. Z praktyki gabinetowej wiem, że wiele osób zaczynając przygodę z peelingiem wybiera domowy peeling kawowy, niestety nie doczyszcza skóry w odpowiedni sposób, a osoby którym jako alternatywę proponuję któryś z powyższych peelingów- widzą różnicę.
To jak, który peeling wybierasz ?
stay tuned!
With Love, Nuu
Comments