Szukaj
  • Jagoda

Jak dobrać szampon do skóry głowy


Większość z osób zgłaszających się do mnie na konsultację trychologiczną, stosowało nieodpowiedni szampon do swojego typu skóry głowy. Nasuwa mi się przez to myśl, że duża część populacji stosuje nieoptymalny dla siebie szampon. Oczywiście nie u każdego mogą wystąpić negatywne skutki złego doboru. Często nie przykładamy większej uwagi do początkowych objawów jakie `zgłasza` nam skóra. Włosy mocniej się przetłuszczają? Myślimy sobie: proste- trzeba myć głowę częściej. 1x dziennie już nie wystarcza. To będę myć 2 razy dziennie. Jeśli nadal nie obserwujemy porządanego efektu, następuje zmiana szamponu. Problem zaczyna się, gdy metody, które wprowadzamy nie pomagają. A kiedy już tak się stanie, wyprowadzenie skóry na prostą, niestety nie jest takie łatwe.


A więc po kolei, na co zwrócić i co wziąć pod uwagę w trakcie wyboru szamponu?


1. Typ skóry głowy.


Zanim jeszcze zaczniemy analizę muszę zaznaczyć, że nie jest to perfekcyjna metoda. Ale może pomóc nam wstępnie przesiać przez sito wiele szamponów. Test ten najlepiej wykonać, kiedy odczuwamy komfort termiczny, czyli najczęściej jeśli temperatura oscyluje w okolicach 18-20 stopni, oraz gdy nie nakładamy żadnego okrycia na głowę np czapki, kapelusza itp. Najlepiej jest nie stosować żadnych środków do stylizacji, suszarki i nie nakładać odżywki blisko skóry głowy. W tym dniu dobrze jest też ograniczyć aktywność fizyczną- nie ocenimy wtedy łoju, tylko głównie pot. Jeśli chodzi o szampon, który powinniśmy użyć, to najlepiej, aby by był on neutralny, bez dodatkowego działania typu wzmacniającego, przeciwłupieżowego itp. Może on zawierać mocniejsze substancje myjące typu Sodium Coco Sulfate.


Jak sprawdzić typ skóry?


Zrób mały test. Umyj głowę i zaobserwuj po jakim czasie włosy będą nadawały się do następnego mycia. Czy to będzie 1 dzień, 2, a może 3-4 dni. Wiele osób, szczególnie posiadających włosy kręcone nie obserwuje, by skóra się przetłuszczała. Należy się wtedy zastanowić nad tym, czy występuje i ile czasu od umycia głowy swędzenie skóry lub jakiś inny dyskomfort.


Jeśli widzimy, że włosy u nasady są już przetłuszczone, pozbawione objętości po 1 dniu to możemy podejrzewać, że mamy skórę przetłuszczającą się.


Gdy zaobserwowaliśmy przetłuszczenie już po kilku godzinach od umycia, to również jesteśmy posiadaczem przetłuszczającej się skóry w kierunku łojotoku.


Przyjęło się, że mycie głowy co 2 dzień należy do normy. Więc, gdy nie występują żadne inne problemy poboczne jak łupież, swędzenie skóry, pieczenie, nadwrażliwość- spektrum szamponów do wyboru jest największe.


Gdy obserwujemy przetłuszczenie się skóry po 3 dniach i wzwyż to mamy typ suchej skóry głowy.


Tak jak na skórze twarzy mamy również podtypy skóry głowy. Może być np przetłuszczająca, a zarazem delikatna i ckliwa. Ale w dzisiejszym wpisie chciałabym skupić się na podstawowych jej rodzajach.


Najważniejsze to obserwować naszą skórę głowy. Zwróćmy uwagę na jej potrzeby, które mogą się różnić w zależności od problemów zdrowotnych, stylu życia, a nawet pogody.


Kiedy już mniej więcej wiemy jaki mamy typ skóry głowy, to następną rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jest:


2. Częstotliwość mycia głowy.


Musimy się zastanowić jak często chcemy myć głowę. Wiem, że część z Was pewnie teraz sobie pomyślało jak najrzadziej:) ale jest też dość spore grono osób, które nie wyobraża sobie nie umyć głowy w trakcie codziennej higieny. Najlepiej jest oczywiście myć głowę tak często jak skóra tego potrzebuje. Wyczucie odpowiedniego balansu jest bardzo istotne.


Czyli jeśli mamy np skórę suchą, którą spokojnie moglibyśmy myć co 3dzień, a myjemy codziennie, mocno ingerujemy w warstwę hydrolipidową- nasz płaszcz ochronny. Skutkiem tego może być uczucie podrażnienia, ckliwości skóry, może pojawić się ból w trakcie dotyku. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest występowanie suchej łuski przez wiele osób nazywanej łupieżem. I tu zaczyna się błędne koło. Najczęściej osoby borykające się z tym problemem chwytają za szampon przeciwłupieżowy, który jeszcze nasila objawy! A nie tędy droga!


Więc jeśli mamy typ suchej skóry głowy, a chcemy myć ją codziennie, to poszukajmy bardzo delikatnego szamponu myjącego, który w swoim składzie będzie zawierał substancje nawilżające.


***

Każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni szampon dla siebie. Nie bez przyczyny mamy ich tak wiele rodzajów. I to nic złego stosować zwykły drogeryjny szampon z mocnymi detergentami. O ile jest dobrany do odpowiedniej skóry.

Dobór odpowiedniego szamponu dla mnie jako trychologa jest bardzo ważny. Wiem, że dzięki temu wielu problemów skórnych możemy uniknąć. A jeśli już jakiś wystąpi to bardzo często właśnie za jego pomocą jest rozwiązywany.


Stay tuned!

With love,

Nuu,


35 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie